TIKÁSZ ZSOLT építészmérnök

Tervezői gondolatok

Az építészet válaszokat ad azokra a sokszor bonyolult kérdésekre,
amelyekkel az építtetők egy projekt kezdetén és során szembesülnek.

Mit szeretnénk építeni? Mit enged a szabályozás? Gazdaságosság? Külső és belső megjelenés? Épületfizika? Az ember biológiai és pszichológiai igényei?

A jó tervező folyamatos tanulással és kommunikációval tudja ezeket a kérdéseket értelmezni, és jó válaszokat adni. „Az építész csodagyerek kopasz. Mert olyan öreg.”

Határokon át

A diploma megszerzése után lehetőségem volt az országhatáron túl is kipróbálni magam.

Németországban dolgoztam építészirodában /1991-1998/, majd a
2008-as válságot követően bécsi építészirodákkal vettem fel a kapcsolatot és dolgoztam velük ausztriai projekteken /2011-2016/.

A külföldi munkák fejlesztik az ember nyelvtudását, kreativitását, segítenek megérteni más népek gondolkodását, építészetét. Hálás vagyok nekik ezekért a tapasztalatokért, a mai napig kapcsolatban vagyok ezekkel az építészekkel.

A tervezés menete

A tervezés elején mindig tisztázzuk az építtetővel a projekt becsült költségvetését, és megvalósuláshoz szükséges időt.

Az építtetőtől kapott tervezési program és az általunk készített vizsgálat a tervezés első lépései. A szabadkézi vázlatokkal párhuzamosan a CAD modellezés is halad, a koncepció tervekhez látványtervek készülnek. A tervezés sokszereplős feladat, minél több információ érkezik, annál jobb döntéseket tud hozni a team.

Az építtető a király, az építész a királynő, a tervezők a tisztek és a cél hogy megnyerjük a sakkjátszmát, közösen létrehozzunk egy klassz épületet határidőn és költségvetésen belül.